Тридневната програма, посветена на Деня на град Перник – 19 октомври, започна днес с концерт на Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“.
Американският актьор Леонардо ди Каприо отпразнува юбилея си с близките си по време на парти в Лос Анджелис два дни преди да навърши 50 години.
Източник за списание „Пийпъл“ разказва ексклузивно, че на звездното парти са присъствали актьорите Брад Пит, Тоби Магуайър, Джейми Фокс, Парис Хилтън, Тод Филипс и много други. Сред гостите са били и родителите на Леонардо, Джордж ди Каприо и Ирмалин Инденбиркен. На гостите на партито е сервирана торта от моркови, докато те танцуват до ранни зори. Вътрешният източник добавя, че Ди Каприо е бил в много добро настроение. „Той беше невероятно щастлив и прегръщаше всички гости“.
Леонардо ди Каприо е американски актьор и продуцент, който през 90-те години на миналия век се превръща в един от водещите холивудски актьори, отличаващ се ролите си на нестандартни и сложни образи.
Роден е на 11 ноември 1974
В Хасково започва 49-ото издание на Музикални дни „Проф. Недялка Симеонова“, в рамките на които се провежда и Международният конкурса за млади цигулари.
Тази година дните ще са от 18 до 20 октомври на сцената на театър „Иван Димов“, съобщиха на пресконференция заместник-кметът на Хасково Мария Вълчева и маестро Цанислав Петков, диригент на Камерен оркестър – Хасково.
Общо 13 цигулари от България и Белгия са заявили участие в четирите конкурсни възрастови групи.
Тази година председател на журито ще е проф. Гинка Гичкова, преподавател по цигулка в Националната музикална академия (НМА) „Проф. Панчо Владигеров“. Членове са: проф. Пламен Джуров – диригент, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, проф. Кремена Оксенкруг – директор на Симфоничен оркестър – Сливен, преподавател по цигулка в Кр
Група "Илектрик лайт оркестра", която през 70-те и 80-те години на миналия век внесе класическо звучене в рок и поп музиката с песни като Mr. Blue Sky и Evil Woman, обяви последния си концерт в Лондон през юли догодина в Хайд парк, съобщи Ройтерс, позовавайки се на организаторите.
Основана през 1970 г. в Бирмингам, групата, известна и като ELO, издаде няколко хитови албума през последвалите две десетилетия, сред които Discovery през 1979 г. и Time през 1981 г. Съоснователят на групата Джеф Лин е автор на цялата продукция на групата след 1972 г. В групата, която се разпадна през 1986 г., свирят различни музиканти, постоянните й членове са Джеф Лин и Бев Бевън (ударни).
През 2014 г. Лин, който е на 76 години, събира групата Jeff Lynne`s ELO заедно с Ричард Танди, свирил в ELO в началото на 70-те години като басист и кийбордист. Танди почина през месец май тази годи
Моята борба е за сто процента българска музика в ефира на Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР).
Това каза по време на концерта си в Самоков тази вечер изпълнителката Силвия Кацарова. Тя гостува в града заедно с дъщеря си Теди Кацарова и Дичо. Тримата изпълниха любими песни от своя репертоар и на обичани български музиканти.
Те гостуваха на самоковци по случай Деня на народните будители – 1 ноември. Концертът се състоя в салона на читалище – паметник „Отец Паисий - 1859“.
Българската музика трябва да бъде и да пребъде и ние всички да се учим тук от такива творци като моята майка, каза дъщерята на Силвия Кацарова - Теди Кацарова. Изпълнителката представи своята нова песен – „Намирай ме“ и пя в дует с Дичо.
Силвия Кацарова три пъти смени тази вечер сценичните
Непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа разкриват историята и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ в изложбата „Изчезващият пазар като културен феномен“.
Експозицията ще бъде подредена от 8 до 26 октомври в столичаната галерия „Сердика“, информират организаторите.
„Експозицията, събрала непоказвани и познати фотографии и пет авторски видеа, повежда посетителите през времето, разкрива историческите пластове и метаморфозите на софийската „пазарна зона“ – от някогашната улица "Търговска", през ЦУМ и Халите, до джамията и днешния Женски пазар. Снимките, запечатали образи от три века, разказват по свой начин динамиката на търговията и социалните срещи, модата, атракциите, отношенията“, разказват от екипа.
По думите им петте кратки филма предлагат пет различни режисьорски разказа за
От 17 до 20 октомври перничани и гостите на града ще имат възможността да се насладят на четири поредни вечери, изпълнени с музика и емоции.
„Изключително ми е приятно да видя тази хубава гледка, толкова много одухотворени и усмихнати хора в Перник“, с тези думи се обърна към публиката Стефан Вълдобрев.
Той разказа, че преди две седмици си е запитал, защо групата тази година е пропуснала Перник. Малко след това са получили покана от организаторите от Община Перник да участват в празничната програма, посветена на Деня на град Перник.
„Много сме благодарни, че отново сме тук при вас, за да празнуваме заедно. Голяма чест е, че с нас започват проявите по повод празника на града“, каза още Вълдобрев.
Той припомни, че и миналата година отново са били в областния град, както и по – миналата година през месец октомври.
Бразилският художник Мундано представи огромен уличен стенопис в Сао Пауло, в който са използвани пепел от горски пожари и кал от наводнения, съобщава АП.
Идеята на Мундано е по този начин да насочи общественото внимание към екстремните метеорологични явления, причиняващи опустошения в цялата страна, както и причините за тях.
Висок над 30 метра и широк 48 метра, стенописът изобразява обезлесяването и тежката суша в тропическите гори на Амазонка с изсъхналата кафява земя и сивите пънове на дърветата. На него е изобразена активистката от коренното население Алесандра Корап, която носи венец от цветя и държи табела с надпис: „Спрете унищожението #keepyourpromise“.
Творбата е призив към базирания в Минесота соев гигант „Каргил“, според Мундано. Отглеждането на соя на местна почва от американския производител е един от най-големите двиг
Служебният министър на културата Найден Тодоров изрази надежда, че старите български столици Плиска и Преслав, солниците в Провадия и целият Национален историко-археологически резерват „Мадара“ (не само Мадарският конник, който е в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и е глобален символ на България – б.а.) ще станат защитени обекти на световната организация.
Изказването си пред журналисти в Шумен Тодоров направи по повод предстоящото домакинство на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Той бе на форум от националната кампания на Медийната група „Стандарт“ – „Бранд България“, състоял се в Регионалната библиотека в Шумен, с участието на заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни п
„Лондонско око“ – гигантското виенско колело на брега на Темза, отбеляза края на лятното часово време и връщането на часовниците назад, като се завъртя наобратно, съобщава ДПА.
Обикновено лондонската забележителност се движи по посока на часовниковата стрелка, но едва за втори път, откакто е открита през 2000 г., се завърта обратно за около 30 минути - от 10:15 ч. сутринта българско време в неделя, преди да бъде отворена за посетители.
Това отбеляза преминаването от британското лятно време към стандартното Гринуичкото време, като за първи път конзолното колело за наблюдение ще работи в обратна посока от 2019 г. насам - тогава то също така маркира връщането на часовниците назад. Всяка година часовниците се връщат с един час назад в последната неделя на октомври.
„Лондонско око“ бе издигнато в чест на настъпването на новото хилядолетие,
Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септември в кино „Одеон“, съобщават от корейското посолството у нас.
„Решение за раздяла“ е филм, в който пътищата на любовта са по-мистериозни от тези на разплитане на една криминална загадка. Съвременният класик на корейското кино Парк Чан-ук, който стои и зад култовия филм „Олдбой“, сега преплита специфичното си чувство за хумор с неустоимостта на неизказаните емоции като демонстрира впечатляващо боравене с цветовете и светлината“, разказват организаторите.
„Мигът, в който ми каза, че ме обичаш, това бе краят на твоята любов и началото на моята“, казва Сонг Со-ре, жената, която е в център
Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния.
Събитието, което е популярно в музикалните среди по целия свят, започна на 31 август (събота) с концерт под палката на нашата сънародничка в Атенеума - най-престижната концертна зала в Букурещ.
“Програмата включваше творба на корейския композитор Шин Ким; Пол Константиненску - троен концерт за цигулка, виолончело, пиано с предните победители Мария Марика (цигулка), Александра Сегал (пиано) и Бенжаин Круитхоф (виолончело). Завършихме с емблематичната творба “Румънска Поема” от Джордже Енеску, която той пише на 16 г. Тя завършва със стария кралски химн на Румъния и включва фолклорни мотиви в средния дял на произведението, което е доста програмно”, разказа специално Деляна Лазарова.
По думите й публиката е била изключително ентусиазира
Изпълнителят се пошегува, че перничани правят заклинания за хубаво време, защото всяка година, когато гостуват в Перник не вали и е топло.
Групата изпълни своите най – популярни и обичани песни от стари албуми, както и от най - новия " !Удивителни Въпросителни?," който излезе преди няколко месеца.
На 18 октомври на сцената ще се качи народната певица Славка Калчева заедно с Фолклорна формация „Кракра“.
На празничния 19 октомври в програмата са включени изпълнения от различни музикални жанрове. Концерт ще има Криско, а преди това на сцената ще се изявят и млади таланти от Перник, сред които участничката в “Гласът на България“ Маргарита Зарева, Никола Валентинов и танцова хип - хоп група Dance Squad. След това на сцената ще се качи и Илия Луков.
Празничната седмица ще завърши на 20 октомври с концерт на българската рок група „Фактор“.